PRAVIDLA ŽHL

CO ROZHODUJE V TABULCE

Týmy se řadí do tabulky a rozhoduje vyšší počet získaných bodů a poté rozdíl ve skóre (na počet odehraných zápasů se nebere zřetel). Pokud mají týmy stejný počet bodů i rozdíl ve skóre, rozhoduje větší počet nastřílených gólů, případně větší počet výher v základní hrací době. Dalším kritériem jsou vzájemné zápasy se stejnými kritérii.

JAK SE HRAJE

ŽHL je celoroční liga od ledna do prosince. Divize může nasadit libovolný počet týmů. Tým hraje 70 zápasů.

PRODLOUŽENÍ

V případě remízy po základní hrací době si týmy vymění strany a zápas se prodlužuje o 3 minuty. Pokud se nerozhodne, týmy už strany nestřídají a následuje penaltový rozstřel na jednu vítěznou penaltu.

BARVA DRESŮ, VÝBĚR STOLŮ

Ve světlé variantě dresů hraje tým, který zahajuje utkání prvním tahem.

Stůl pro další kolo si vybírá tým, který právě „nejvíce“ vyhrál (nejvíc bodů, nejlepší skóre, nejvíce gólů).
V turnajích si vybírá pro play-off stůl vždy vítěz skupiny.
– Play-off v Masters se hraje na dva vítězné, pak vítěz skupiny vybírá stůl pro první zápas a pak se stoly střídají (1,1,1);
– Play-off v Žižkaperku se hraje na čtyři vítězné, pak nejvýše nasazený, tzn. vítěz ŽHL, si vybírá stůl pro první dva zápasy (2,2,1,1,1).

VLASTNÍ GÓL

V případě, že si tým vstřelí vlastní gól, asistence se nepřipisuje a gól je připsán hráči soupeře, který se dotkl puku jako poslední. V případě, že to nelze identifikovat, je gól připsán hráči, který je nejblíže k soupeřově brance bez ohledu na jeho postavení na ploše.

ZRANĚNÍ = vypadnutý hráč ze hřiště

od 1.1.2025 Sanitka – postup při zranění hráče:
Hráč se po vypadnutí z hrací plochy již nevrací do hry a putuje do sanitky. Do sanitky putuje ihned v obou variantách dresu, kde přečká příští zápas svého týmu. Ještě před dalším pokračováním hry se zapíše zranění do zápisu o utkání i do klubové karty. Tamtéž se zapíše start náhradníka, který je následně umístěn na místo, odkud zraněný hráč hrací plochu opustil.

1.
hráč, který vypadne při tahu jeho vlastního kouče ze hřiště, dostává STOP na 1 zápas. Platí vždy, i když jej „vyhodí“ jeho vlastní spoluhráč.
2.
hráč, který vypadne při tahu soupeřova kouče, není nijak penalizován.
Ad. 2. v takovém případě dostává STOP na 1 zápas původce tahu (hráč, kterým byl veden tah).

Fleuryho pravidlo

Podle skutečné události „O smutných očích kouče Tommyho a jeho hráče Thea Fleuryho“ vzniklo pravidlo:
Pokud hráč nevypadne z hrací plochy, ale skončí na mantinelu, pak není zraněn, ale nestaví se na plochu k mantinelu, ale další tah musí hrát z pozice na mantinelu.

BRANKÁŘSKÁ TROFEJ KALICH, MASTERS, ŽIŽKAPERK

13.1.2019 Doplnění pravidel pro udělení brankářských trofejí na turnajích od roku 2019.
V Kalichu a Masters rozhodují postupně tato kritéria: 1. průměr obd. gólů, 2. počet výher, 3. lepší pořadí týmu. V Žižkaperku platí stejná kritéria (1.-2.), avšak nominováni jsou pouze finalisté. Oceněný takto bude vždy jen jeden nejlepší brankář.

PŘESTUPY

Každý hráč může přestoupit jen 1x za rok (za sezónu).

HOSTOVÁNÍ

Můžete zařadit na svou soupisku hráče, který je ve vlastnictví jiného kouče. Musíte se však samozřejmě majitele do 6.12. zeptat, zda hráč bude pro následující ročník „volný“.
Následující rok do 6.12. (Mikuláš, ať se to dobře pamatuje) se musíte znovu dovolit/doptat, zda bude i pro následující rok volný (tzn. nebude na soupisce nějakého týmu hráčova majitele).
Tato nová úprava má dostat do hry hráče, kteří by jinak nehráli a majitel je nenabízí k trvalému přestupu.

ODEVZDÁNÍ SOUPISEK

1.1.2024 Odevzdání soupisek posunuto!
Každý guvernér divize je povinnen odevzdat soupisky do 19.12. PŘEDCHOZÍHO ROKU. BEZ VÝJIMKY.

ZAHRÁVÁNÍ DVOU A VÍCE TAHŮ PO SKONČENÍ TŘETINY/ZÁPASU

Určujícím kritériem pro zahrávání dvou a více tahů je „čas prohřešku“. Tzn. dojde-li k faulu, trefenému garde nebo např. vypočítání a než se stihne zastavit časomíra – zazní siréna, prohřešek platí a je možno zahrávat dva tahy nebo jet penaltu apod.